حجاب فاطمی

حجاب فاطمی
بانو! چـادر تو تـاج بنـدگـی ات است …
سنـد زهـرایی بـودنـت را امضــا میکنـد …!
طعنـه هـا دلسردت نکنـد …
بـا افتخـار در کوچـه هـای شهـر قـدم بردار …!
نويسندگان
آخرين نظرات
  • ۷ خرداد ۹۵، ۰۳:۲۱ - خانم خونه
    افر ین

۲۰ مطلب توسط «فرزانه غلامی» ثبت شده است

چهارشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۱۲:۴۸ ب.ظ

پوشش زن در ایران باستان

                        

در مورد پوشش زنان ایران باستان، مطالب زیادی در تاریخ وجود دارد. ویل دورانت درباره پوشش زنان ایران باستان و اینکه حجاب بسیار سختی در بین آنان رایج بوده است، می گوید: «زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند که جز در تخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند. هرگز به آنان اجازه داده نمی شد که آشکارا با مردان آمیزش (اختلاط) کنند. زنان شوهر دار حق نداشتند هیچ مردی را، ولو پدر یا برادرشان باشد، ببینند. در نقش هایی که در ایران باستان بر جای مانده، هیچ صورت زن دیده نمی شود و نامی از ایشان به نظر نمی رسد.»(۱)

 

از دائره المعارف لاروس نیز به دست می آید که حجاب در بین مادها و پارس ها وجود داشته است.(۲) همچنین در تفسیر اثنی عشری(۳) آمده است: «تاریخ نشان می دهد که حجاب در فرس قدیم وجود داشته است». در کیش «مازدیسنی» نامه شت مهاباد، آیه ۹۰ گوید: زن خواهید و جفت گیرید و هم خوابه دیگری را نبینید و بر او منگرید و با او میامیزید».

 

نصوصی که بیانگر حجاب زنان ایران باستان است، نشان می دهد که زنان در دوره های مختلفی چون دوره مادها، پارسی ها (هخامنشیان)، اشکانیان و سامانیان دارای حجاب و پوشش بوده اند، که به چند نمونه آن اشاره می شود:

 

دوره مادها

در کتاب «پوشاک باستانی ایرانیان» آمده: «اصلی که باید در نظر داشت، این است که طبق نقوش برجسته و مجسمه های ما قبل میلاد، پوشاک زنان آن دوره (مادها) از لحاظ شکل (با کمی تفاوت) با پوشاک مردان یکسان است.»(۴)

 

وی در ادامه برای توضیح نقوش بر جای مانده می نویسد: «مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می شوند. به نظر می رسد که زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده اند و از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان است.»(۵)

 

دوره پارسی ها (هخامنشیان)

پارسی ها به وسیله کوروش، دولت ماد را از میان برداشته و سلسله هخامنشی را تأسیس کردند. آنها از نظر لباس همانند مادها بودند. در مورد پوشاک خاص زنان این دوره آمده است: «از روی برخی نقوش مانده از آن زمان، به زنان بومی برمی خوریم که پوششی جالب دارند. پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه است. به زنان دیگر آن دوره نیز برمی خوریم که از پهلو به اسب سوارند. اینان چادری مستطیل بر روی همه لباس خود افکنده و در زیر آن، یک پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز، پیراهن بلند دیگری تا به مچ پا نمایان است.»(۶)

 

۳ نظر موافقين ۱ مخالفين ۰ ۱۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۴۸
فرزانه غلامی
چهارشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۱۱:۵۵ ق.ظ

حجاب و ازدواج

   اگر از یک جوان اروپایی بپرسند:« چرا ازدواج نمیکنی؟» جواب خواهد داد:« وقتی که هر روز شیر تازه میتوانم تهیه کنم؛ چه نیازی به خریدن گاو دارم؟خداییش هم با توجه به فرهنگ و اوضاع جوامع غربی، زیاد بی ربط نگفته است!! اگر در جامعه ای بی حجابی رواج داشته باشد و ارتباط بین زن و مرد حدّ و مرزی نداشته باشد، بنیان خانواده نیز سست می شود و هیچ جوانی حاضر به تشکیل خانواده و قبول مشکلات و تعهدات مربوط به آن نخواهد شد. و این خود نقطه ی اغازین افول زندگی اجتماعی بشر خواهد بود.استاد علامه طباطبایی می فرمایند: « با باز شدن راه روابط نامشروع، روز به روز میل و رغبت افراد به ازدواج کمتر می شود. چون با اینکه می توانند از راه زنا، حاجت جنسی خود را برآورده کنند؛ دیگر انگیزه ای برای ازدواج نمی ماند! اگر مرد است چرا زیر بار محنت و مشقت نفقه ی عیال خود برود و اگر زن است زحمت حمل جنین و تربیت او را تحمل کند. با اینکه غریزه ی جنسی که محرک و باعث همه ی اینهاست از راه دیگر هم اقناع می شود؛ بدون اینکه کمترین مشکل و سختی را ببار بیاورد! چنانکه میبینیم دختر و پسر جوان غربی همین کار را میکنند. و حتی به بعضی از جوان های غربی گفته اند که چرا ازدواج نمیکنی؟ در پاسخ گفته است: چکار به ازدواج دارم، تمام زن های این شهر از آن من است! دیگر ازدواج چه فایده ای دارد؟ تنها خاصیت آن مشارکت و همکاری در کارهای جزئی خانه است که آن هم مانند سایر مشارکت ها ست که با اندک بهانه ای منجر به جدایی شریک ها از یکدیگر میشود و این مسئله امروزه بخوبی در جوامع غربی مشهود است. در غرب ازدواج به یک شرکت تشبیه شده است که بین زن و مرد منعقد می شود و ان را تنها غرض و هدف ازدواج می شمارند. بدون اینکه حسابی برای تولید نسل و یا براوردن خواسته های غریزی باز کنند...!!» {1} در فرانسه، آمار ازدواج نسبت به هیجده سال قبل به یک سوم کاهش پیدا کرده است؛ در امریکا امار ازدواج نسبت به 10 سال قبل، نصف شده است. حقیقتی که پشت این تفکر که « استفاده ی ازاد از زنان آزاد برای مردان آزاد » خوابیده است، دیگر جایی برای ازدواج و تشکیل خانواده و همچنین حفظ کیان خانواده باقی نگذاشته است! وقتی ازدواج و تشکیل خانواده در جامعه ای به حاشیه رانده می شود؛ تنها فایده ای که دارد، زیاد شدن جوان های لاابالی و هرزه، دختر های تنها ؛ افزایش بچه های بی سرپرست و در نتیجه افزایش روز افزون آمار جرم و جنایت!! و صد ها مفاسد دیگر. آیا این دلیل برای با حجاب شدن و با حجاب ماندن کافی نیست؟!

mohajabeh.mihanblog.com

۳ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰ ۱۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۱:۵۵
فرزانه غلامی
يكشنبه, ۲۹ فروردين ۱۳۹۵، ۰۵:۴۱ ب.ظ

چرا حجاب؟؟؟


چرا حجاب؟؟؟ (مقاله ای کامل در مورد حجاب)

چکیده

    حجاب یکی از منطقی ترین و استوارترین مسائلی است که در دین اسلام وجود دارد و بر روی آن تأکید زیادی شده است. ولی دشمنان برای از بین بردن و یا کمرنگ کردن آن از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند.

 در اول بحث به تاریخچه ی حجاب در دوران قبل از اسلام می پردازیم. بعد از ان به دلایل وجوب حجاب که از سه شیوه قابل اثبات است، اشاره می کنیم: ۱) قرآن: خداوند متعال در قرآن کریم دو بار دستور صریح به حفظ حجاب و پوشش داده است. یکی در سوره نور آیه ۳۱ و دیگری در آیه ۵۹ سوره احزاب. ۲) روایات: در روایاتی که از اهل بیت(علیهم السلام) نقل شده، بسیار به حفظ حجاب و پوشش تأکید شده و در برخی از روایات عاقبت افراد بی حجاب آمده است که به آنها خواهیم پرداخت. ۳) عقل و منطق: این بخش شامل دلایل عقلی برای اثبات حجاب است که آن دلایل عبارتند از: ارزش والای زن، آرامش زن، تحکیم خانواده و عامل استواری جامعه. در بخش دیگری به برخی از شبهات رایج در مورد حجاب پاسخ داده می شود.

 در بخش عفاف هم بعد از تعریف آن، به آیاتی که در آن شده از عفاف بحث است می پردازیم که آن آیات عبارتند از: آیه ۲۷۳ سوره بقره و آیه ۳۳ سوره نور. و بعد از آن به روایات ائمه معصومین(علیهم السلام) اشاره می شود. و در آخر این بحث به کلام مقام معظم رهبری اشاره خواهد شد.

 در بخش حیا نیز به آیه ای از قرآن که در آن از حیا بحث شده است، پرداخته می شود و آن آیه، آیه ی ۲۵ سوره قصص می باشد. بعد از آن به روایاتی که در این بحث آمده، اشاره و بعد از آن به کلام اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان در رابطه با حیا، می پردازیم.

کلید واژه : حجاب ، دلایل وجوب ، عفاف ، حیا

مقدمه

بیشترین انحرافات و کج روی ها در نسل جوان دیده می شود و ریشه ی همه ی این کج روی ها را باید در نوع بینش و عقاید آنها نسبت به مسائل دینی، مشاهده کرد.

 یکی از مسائلی که دشمنان اسلام روی آن بسیار سرمایه گذاری کرده اند، رواج بی حجابی و برداشتن چادر و یا روسری از سر خانم ها است. دشمنان با استفاده از دلایل پوچ و بی ارزش، این پوشش الهی را زیر سوال می برند و آن را نوعی زندانی کردن زن می دانند. دلایل آنها شاید در نگاه اول شیرین و جالب به نظر آید ولی انسان متفکر و با بصیرت، با اندکی تأمل و تحقیق در می یابد که کسانی که مخالف حجاب هستند به دنبال چه چیزی می گردند و چرا اینقدر بر این مسئله تأکید دارند.

 یکی از مهمترین و شاید اصلی ترین چیزی که غربی ها و مخالفان حجاب به دنبال آن هستند، مسئله ی ((آزادی زن)) است. و مسلم است کسانی که در پی سود جویی از زنان هستند، بیشتر به حجاب و دلایل آن خُرده می گیرند.

 آنچه به عنوان آزادی زن مطرح می شود، در واقع آزادی زن نیست بلکه آزادی مرد است. آزادی مرد در اینکه خیلی راحت به هر زنی خواست نگاه کند و یا اینکه با هر زنی خواست ارتباط برقرار کند و او را وسیله ی التذاذ خود گرداند. زن باید آرایش کند تا مرد لذت ببرد، زن باید بدن و صورت خود را از بین ببرد تا مرد سود آن را ببرد. همیشه با خود می گویم یعنی یک زن اینقدر ارزش خود را پایین می داند که حاضر است، ساعت ها روی چهره و اندام خود کار کند تا مثلاً یک مرد به او علاقه نشان دهد و آن هم چه علاقه ای. علاقه ای که با ارضا شدن مرد از بین می رود و در آخر هم این زن است که ضرر و زیان دیده است نه مرد.

۰ نظر موافقين ۱ مخالفين ۰ ۲۹ فروردين ۹۵ ، ۱۷:۴۱
فرزانه غلامی
دوشنبه, ۱۶ فروردين ۱۳۹۵، ۰۶:۰۷ ب.ظ

انواع حجاب قرآنی


              1. حجاب چشم «قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم؛ ای رسول، به مردان

مؤمن بگو تا چشم ها را از نگاه ناروا بپوشند» . (سوره ی نور، آیه ی 30) «قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهنّ؛ ای رسول، به زنان بگو تا چشم ها را از نگاه ناروا بپوشند» . (سوره ی نور، آیه ی 31)

2. حجاب در گفتار نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب گفتاری زنان در مقابل نامحرم است. «فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض؛ زنها که نازک و نرم با مردان سخن نگویید، مبادا آن که دلش بیمار (هوا و هوس) است، به طمع افتد» . (سوره ی احزاب، آیه ی 32)

3. حجاب رفتاری نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب رفتاری زنان در مقابل نامحرم است. به زنان دستور داده شده است به گونه ای راه نروند که با نشان دادن زینت های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند. «و لا یضربن بارجلهنّ لیعلم ما یخفین من زینتهنّ؛ و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود» . (1) (سوره ی نور، آیه ی 31) از مجموع این مباحث، به روشنی استفاده می شود که مراد از حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم، در خلال رفتارهای مختلف آنها، مثل نحوه ی پوشش، نگاه، حرف زدن و راه رفتن است. بنابراین، حجاب و پوشش زن، به منزله ی یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرمی است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند. در انتها، این نوشتار را با بیان سخنانی از استاد شهید «مرتضی مطهری» که در تبیین فلسفه ی حجاب در اسلام، تلاش علمی فراوانی داشت، به پایان می رسانیم: «عده ای می گویند: چون حجاب، به معنی پرده است، اسلام خواسته است زن باحجاب باشد، یعنی همواره پشت پرده بوده و در عزلت و گوشه نشینی باشد، اما باید بدانیم آنچه درباره ی پوشش زن است کلمه «ستر» به کار می رود. پوشش زن، در اسلام آن است که در معاشرت با مردان، بدن خود را پوشانده و از جلوه گری، پرهیز کند» . (2)

پی نوشتها:

1 . المیزان، 19. 2. شهید مطهری، مسأله حجاب، انتشارات صدرا.

۰ نظر موافقين ۱ مخالفين ۰ ۱۶ فروردين ۹۵ ، ۱۸:۰۷
فرزانه غلامی
دوشنبه, ۱۶ فروردين ۱۳۹۵، ۰۶:۰۱ ب.ظ

آقا اجازه !        آقا اجــازه ! دلــزده ام از تمــام شــــهر        

                                            بی تـو دلم گرفتــه ازاین ازدحــام شــهر
        آقا اجازه ! دست خودم نیست خسته ام

                                   در درس عشق من صف آخر نشسته ام

         در ایــن کلاس عاطفــه معنــا نمی دهــد   

                                   اینجــا کســـی برای تو برپــا نمی دهــد

         آقا اجازه ! بغــــض گرفتـــــه گلــویمـــان   

                                    آنقـــدر رد شــدیم که رفـــت آبـرویمــــان

۴ نظر موافقين ۱ مخالفين ۰ ۱۶ فروردين ۹۵ ، ۱۸:۰۱
فرزانه غلامی
دوشنبه, ۱۶ فروردين ۱۳۹۵، ۰۵:۴۹ ب.ظ

هر جا سخن از حجاب است

هر جا سخن از حجاب است بوی بهشت عجیب می وزد !

چادرت .....

همان همرنگ ترین به خانه خدا !

او گرچه سیاه است !

ولی 

رنگین کمانی از رنگهای حیا ونقوش در او آرمیده اند 

رنگ نجابت

 نقش متانت

تذهیب حیا 

آری تو مینیاتور عفت و وقاری !


وتو هنرمندانه هنر او را به نمایش میگذاری !


واین چادرانه ایست بر وزن عاشقانه !

برای چادرت .....

که بدانی 

لمس تار و پودش رزق وضو دارد !


وبدانند که مبتلا تری به او.... ومشتاقانه گرفتار شده ای به شمیم سیاهش

گفتند :

:x:حجاب محدویت است !

:x:حجاب مصونیت است !

درست است و قبول !

ولی صحبت 

محدویت و مصونیت

بماند برای حداقلی ها ....

برای تو !

...چادر...

محبوبیت است !

نزد خدا !


۰ نظر موافقين ۱ مخالفين ۰ ۱۶ فروردين ۹۵ ، ۱۷:۴۹
فرزانه غلامی